A csillagok szépek. Ahogy írtam is, hogy hétvégén néztük, szeretem bámulni őket. Főleg távol a várostól, olyan helyen, ahol kevés a fény, és több csillag látszik. Milyen rengeteg van, és milyen icipicik és tudatlanok vagyunk is mi...:)

 

Mert mi van körülöttünk, amikor csodáljuk az eget este, és amikor írom ezt a bejegyzést? Az égitestek közötti légüres térséget nevezik világűrnek. Ezt térségekre osztották: a körülöttünk levő mező a Föld körüli térség. Ennél távolabb lépve tart a bolygóközi tér, egészen a Naprendszer határáig. Ezen is túl a csillagközi tér, ami a csillagok, és az idegen naprendszerek közötti űr. És végül a galaxisok közötti mérhetetlen távolságú űr az intergalaktikus tér...

A mi naprendszerünkben a Nap körül kilenc bolygó kering, és ebből hétnek van holdja.

A Merkúrnak és a Vénusznak (amit mi Esthajnalcsillagnak is nevezünk) nincs. A holdak görög és római mitológiai alakokról vannak elnevezve. Az Uránusz kivétel, és - mert Shakespeare-t is szeretem - ez a kedvencem, az ő 15 holdja Shakespeare műveinek, és Alexander Pope Füstrablás c. művének szereplőiről kapta a nevét. A mi holdunkat meg egyszerűen úgy hívják: Hold. De ennek is van jelentése, Luna állítólag az éjjeli fény istennője, de ez mégis egy kicsit olyan, mintha egy kutyát így hívnának: Kutya.:)

Sok helyen, de például itt lehet elolvasni a bolygónevek és holdjaik nevének eredetét:

 

http://www.cab.u-szeged.hu/local/naprendszer/mito.htm

 

Az embereket mindig foglalkoztatta, mi van a világűrben, meddig tart, vannak-e élőlények, és hogy a mi élőlényeink hogyan viselkednek ott. De hogy mi mindennek a kutatására van ideje, és anyagi támogatása egyes embereknek?! :)

Űrpókok

Hogyan viselkednek a pókok a súlytalanságban? Ezt vizsgálták ausztrál diákok részvételével 2003-ban, a később szerencsétlenül járt Columbia űrrepülőgép fedélzetén.

A program indulását és történetét a Science in School (Tudomány az iskolában) című új európai folyóirat első számának egyik cikkéből ismerhetjük meg.

2003. január 16-án nyolc ausztrál pók startolt a Columbia űrrepülőgéppel (STS-107), hogy 16 napot töltsön Föld körüli pályán. Az akkor már három éve futó program, amelynek a pókok utazása jelentette a beteljesedést, egy ausztrál középiskola, egy egyetem és egy állatkert együttműködésében folyt. Maguk a diákok a kísérletek előkészítésétől kezdve minden munkafázisban részt vettek.

A vizsgálatok során azt szerették volna kideríteni, hogy a súlytalanság milyen hatással van a pókfonal minőségére és a pókhálókra. A nehézségi erő nagysága és iránya minden bizonnyal hatással van a pókok mozgásása, a hálóépítás módjára, de a fonal anyagának vastagságára, mikroszerkezetére is. A sérült háló kijavítása során a pókok feltehetően szintén a nehézségi erőtér segítségével (is) tájékozódnak.

A pókokról éjjel-nappal állóképek és videofelvételek készültek. A nyolc űrpók „lakásával” azonos dobozban a Földön is maradt egy összehasonlító csoport. A pókok táplálására gyümölcslégy-lárvákat helyeztek el a doboz alján, s a kikelő rovarok akadtak fenn a hálókban. A hálók alakjára vonatkozó eredmények általában megerősítették a 70-es években Skylab amerikai űrállomás fedélzetén végzett vizsgálatok adatait. Egy űrbeli póknak feleannyi idő is elegendő volt a hálója megépítéséhez, mint a földi dobozba zárt „kontrollpóknak”. Kiderült, hogy a súlytalanság állapotában sokkal fürgébben manőverezett a pók a hálójában, mint a Földön maradt társa. A mérési eredmények egy része, a nagyfelbontrású felvételekkel együtt, sajnos a Columbiával és utasaival együtt elveszett.

A konkrét, a pókok viselkedésére vonatkozó ismeterek szerzése mellett a program alkalmat adott egy sor kapcsolódó iskolai munka elvégzésére. A diákok kidolgozták a pókok etetésének automatizálását, megtervezték az állatok lakhelyét, annak világítását, a kamerákat. Előzetesen „felkészítették” az ízeltlábúakat az űrutazásra. Eközben sokoldalú ismereteket szereztek, részt vehettek egy igazi tudományos programban, megtanulták, hogyan kell egy kísérletet megtervezni és végrehajtani, s kutatókkal, nemzetközi szervezetekkel kerültek kapcsolatba. Mindez egy életre szóló élményt jelentett számukra, amit a Columbia űrhajósainak sorsa tragikus módon, de még tovább erősített.

 

Több érdekesség:

 

http://www.urvilag.hu/kezdolap

http://hirek.csillagaszat.hu/

http://www.csillagaszat2009.hu/

http://www.csillagaszat.hu/

 

 

 

 

A bejegyzés trackback címe:

https://vetesivarju.blog.hu/api/trackback/id/tr71147573

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása